Uspěchaná doba nám často nedovolí ani popadnout dech, zastavit se a v klidu si odpočinout. Přitom je to to nejdůležitější, co tělo potřebuje, zejména když onemocníme. A tak si často ani nevšimneme, nebo si záměrně všimnout nechceme, jaké nám dává tělo signály. Až když přijde vysoká horečka, dusí nás kašel nebo nám bolest nedovolí ani vstát z postele, donutí nás to zůstat stát.
Pokud se jedná o virové onemocnění, jako je běžné nachlazení nebo chřipka, nepomohou antibiotika. Ta se předepisují při bakteriálních infekcích, které se projevují vysokým CRP (C-reaktivní protein zjistitelný z krve).
Při virové infekci bývá CRP jen mírně zvýšené. Testy k detekci CRP je možné zakoupit i v lékárně, provádí se z krve a přestože nejsou na provedení nijak složité, interpretace výsledků nemusí být jednoznačná, je proto lepší obrátit se s provedením testu na lékaře nebo se poradit v lékárně.

Chřipka má prudký nástup s vysokými teplotami (38 – 40°C), které jsou obvykle provázeny zimnicí. Projevuje se bolestmi hlavy, svalů a kloubů, častým příznakem bývá suchý dráždivý kašel. Někdy se objevuje škrábání v krku nebo rýma. Horečka může přetrvávat 3-5 dní. Chřipka je způsobena chřipkovými viry. Při nekomplikovaném průběhu trvá maximálně 14 dní, rekonvalescence však bývá i několik týdnů.
Nachlazení mívá mírnější projevy. Může se objevit zvýšená teplota, bolesti v krku, rýma nebo kašel. Původcem jsou adenoviry, rinoviry a coronaviry. Z posledních let je zřejmé, že mutací virů mohou i z běžných původců vzniknout nebezpečné, a dokonce život ohrožující varianty. A z obyčejného nachlazení, které postihuje většinou horní cesty dýchací, pak najednou vzniká závažné a vysoce nakažlivé onemocnění, které může těžce zasáhnout i plíce a přerůst v epidemii.
LÉČBA
V obou případech, tedy ať už se jedná o chřipku či jiné virové onemocnění, je léčba symptomatická. Znamená to, že léčíme příznaky, kterými se projevuje, a snažíme se podpořit vlastní obranný systém těla.

Vysokou horečku (nad 38,5°C) se snažíme snižovat pomocí tzv. antipyretik (Paralen, Panadol, Acylpyrin, Aspirin). Pokud je žádoucí protizánětlivý účinek, použijeme přípravek s obsahem ibuprofenu (Ibalgin, Nurofen, Brufen). Působí zároveň na bolest hlavy, svalů či kloubů. Oblíbené jsou také tzv. polykomponentní přípravky, které obsahují více účinných látek k léčbě několika symptomů najednou. Mezi tyto přípravky patří například Coldrex v tabletách či sáčcích do vody (horký nápoj), Paralen Grip a Hotdrink, Nurofen Stopgrip nebo Modafen. Kromě paracetamolu nebo ibuprofenu obsahují pseudoefedrin nebo fenylefrin, látky uvolňující dutiny při rýmě, guajfenezin nebo dextrometorfan na léčbu kašle a bývají doplněné vitaminem C.
Je však důležité pečlivě zvážit, je-li opravdu potřeba takovýto přípravek použít. Často jsou příznaky jiné (nebo jich je více či méně) a je vhodnější zvolit více přípravků, zvlášť na jednotlivé potíže (nosní sprej, pastilky na cucání, kapky na kašel atd.).
Kašel může být vlhký nebo suchý. Vlhký (nebo též produktivní) kašel se projevuje zahleněním, které jde obtížně vykašlat, zůstává na průduškách nebo i v dutinách a může pak ztékat do krku. Takový kašel je potřeba rozředit, uvolnit a podpořit jeho vykašlání. Za tímto účelem se podávají tzv. expektorancia, tedy látky, které podporují ztekucení hlenu a usnadňují jeho vykašlání. Nejčastěji se používají přípravky s obsahem ambroxolu (Ambrobene, Ambrosan, Mucosolvan) a bromhexinu, acetylcysteinu (ACC, Mucobene, Solmucol) a v poslední době hodně používaná účinná látka erdostein (Erdomed sáčky), která působí zároveň protizánětlivě na dýchací cesty.
Naopak suchý kašel je nejlepší utlumit, neboť nemá žádný význam a jen dráždí k opakovanému pokašlávání, které poškozuje a vysušuje sliznici. K utišení se používá butamirát (Tussin, Stoptussin) nebo levodropropizin (Levopront) a dextrometorfan (Robitussin). Při chrapotu se používá také kalcium ve formě sirupu nebo šumivých tablet. Ke zklidnění dýchacích cest nebo při rýmě, kdy otečou a zduří sliznice, což se většinou projevuje ucpaným nosem anebo zalehlým uchem, se dnes běžně používají antihistaminika (léky známé k léčbě alergických reakcí), jako je např. Zodac, Analergin a Claritine.
Dráždění v hrdle můžeme také zmírnit použitím cucavých pastilek. Doporučuje se islandský lišejník, panthenol nebo Vincentka. Pokud dráždění přeroste v bolest, sáhneme po něčem silnějším. S oblibou se využívá silného dezinfekčního účinku jódu (např. Jox nebo Betadine). Kdo je alergický na jód a dává přednost aplikaci ve spreji, může použít např. Stopangin nebo Tantum Verde. Široký výběr přípravků je pak ve formě pastilek. K dezinfekci hrdla a ústní dutiny můžeme použít např. Tantum Verde, Halset, Septolete nebo Septofort. Některé přípravky působí přímo protizánětlivě na sliznici (Strepfen, Septabene) nebo navíc obsahují lokální anestetikum pro znecitlivění bolesti (Orofar, Drill, Strepsils Plus). V poslední době se těší oblibě také přípravky s nanostříbrem nebo aktivním kyslíkem, které mají široké spektrum použití (bakterie, viry i kvasinky a plísně), mohou je používat malé děti i těhotné ženy a jsou vhodné na kůži i sliznici k dezinfekci a podpoře hojení. K těmto přípravkům patří např. Actimaris roztok a gel (s aktivním kyslíkem a mořskou vodou) a Coldisept nanoSilver sprej do krku, nosu a uší (nanostříbro).

Nesmíme zapomenout také na sílu přírodních látek, jako je echinacea, propolis, šalvěj, dubová kůra nebo tea tree olej. Bylinné tinktury a esenciální oleje mají silný dezinfekční, protizánětlivý a antivirotický efekt, který se vzájemnou kombinací ještě umocňuje. Doporučit můžeme např. Streptokill sprej, Puressentiel sprej do krku, Virostop nebo Apicold ústní sprej.
V každém případě je velmi důležité podpořit vlastní imunitní systém těla. Krátkodobě (maximálně 6 týdnů) se používá výtažek z kořene echinacey, který opravdu účinně aktivuje obranný systém organismu. Dlouhodobě pak upřednostníme betaglukany (účinné látky z medicinálních hub či kvasinek), které mohou užívat i těhotné a kojící ženy a děti. Oblíbenou kombinací je také vitamin C a zinek, případně vitamin D, který je potřeba doplňovat zejména v zimních měsících, kdy jej tělo nemá možnost získat působením slunce. Opomenout bychom neměli také laktobacily (probiotika), které osídlují střevo, a díky obrovské ploše, kterou zabírají, se významně podílí na imunitě. Zvláště pokud trpíme nějakým chronickým onemocněním, měli bychom dbát na posílení odolnosti organismu.

Neměli bychom však zapomínat, že i psychická stránka a kondice ovlivňuje náchylnost k infekcím. Zejména pak stres, nedostatek spánku a dlouhodobá psychická zátěž se podepíše i na fyzickém zdraví. Najděte si proto čas sami na sebe, věnujte péči nejen fyzické kondici, ale i svému psychickému zdraví a pohodě. A pokud si neumíte poradit, nebojte se vyhledat odborníky tam, kde se cítíte dobře, a mezi lidmi, kterým důvěřujete (například ve Vaší oblíbené lékárně, mezi které možná patří i Lékárna zdravi3v1.cz v Hodoníně)

Lékaře navštivte, pokud se příznaky nezlepší během několika dní (maximálně do týdne) nebo patříte mezi rizikové pacienty (onemocnění srdce, dýchacího systému, cukrovka apod.), u kterých se může stav velmi rychle zhoršit.
PharmDr. Kateřina Dvorská
Pozn. Obrázky jsou pouze informatívni