Jdi na obsah Jdi na menu

Proč nepijeme mléko

13. 9. 2017

Věřila jsem, že mléko je zdravé

Odmala jsem všude slýchala, že jsou mléko a mléčné výrobky důležitým zdrojem vápníku. Mléko je dobré na zuby a kosti a já mám právě dobrý základ, protože piji mléko od malička a moje zoubky jsou tedy zdravé. Věřila jsem tomu. Koneckonců to říkali i v reklamách na mléko a také lékaři. Při prvním těhotenství jsem se nutila každý den alespoň trochu mléka vypít, sníst aspoň kousek sýra, dát si aspoň obden jogurt. Miminko přece taky potřebuje získat ten dobrý základ. To nevadí, že na to vůbec nemám chuť, že se mi skoro zvedá žaludek. Je to potřebné, tak prostě musím. Malá byla nakonec kojená jen částečně, dokrmována UM. Věřila jsem tomu, že dostává to nejlepší, vzhledem k ublinkávání a ekzému nám lékař doporučil kupovat hypoalergenní mléko.

První setkání se zdravou stravou

Někdy v tomto období naši kamarádi, též s jedním dítětem, praktikovali zdravou stravu. Na návštěvu k nám si brali ty JEJICH zvláštní jídla, dokonce nechtěli ani černý čaj a pili jen banchu. Když jsme poslouchali řeči o bílých jedech a o tom, co může způsobovat třeba zrovna mléko, nechápali jsme to. Dokonce jsme si tak trochu mysleli, že (omlouvám se vám, kamarádi:-)) jim trošku přeskočilo či co. Byli jsme prostě přesvědčení, že maso, mléko, vejce, atd. jsou pro nás nepostradatelné.

Přišlo druhé těhotenství, strava podobná, akorát jsem se snažila ubrat cukr. Malý je kojen stále (téměř 3 roky, no ano, už bychom to mohli utnout:-)). Postupně během těchto let jsem se o skutečně zdravou stravu začala více zajímat a došlo mi, že malému mléko dávat nechci. O tom mě hlavně přesvědčil fakt, že dcerka byla na mléku doslova závislá, až jsme si začali všímat jistých souvislostí a „odstavili“ jsme ji.

Po vysazení mléka dcera přestala být zahleněná

Leden a únor tohoto roku jsem ji odhlásila ze školky kvůli chřipkám a zaměřila se více na její stravu. Sice nemá ráda skoro nic, co jíme my, ale sem tam něco zobne a hlavně – nedáváme jí mléko ani jogurty ani sýry. No a po těch dvou měsících šla do školky a téměř 3 měsíce vydržela nezamarodit. Podotýkám, že před tím chodila cca na 3 dny do školky a pak byla 2 týdny nemocná. Stále se jí opakovaly záněty průdušek, vloni dokonce bylo podezření na pylovou alergii – neustálé pokašlávání, mimo pylovou sezónu pak hlavně v noci kašel a takové to pochrchlávání- zahlenění. No hrůza. A vida, stačilo vysadit na 2 měsíce mléko, a malá byla zdravá!

U každého samozřejmě není na vině pouze mléko, určitá krevní skupina dokonce mléko snáší velmi dobře, též lidé žijící hodně skromně, bez přemíry cukru, masa apod, si mohou mléko občas dovolit pít.

Ale podle mého názoru nic se nemá přehánět a nejlépe, pokud si to člověk vyzkouší sám na sobě...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář