Jdi na obsah Jdi na menu

Slyšíte tikat orgánové hodiny?

 Budíte se pravidelně v určitou dobu? A víte, že to souvisí s vašimi orgány?

 

Každou hodinu se mění stav našeho organismu a každý orgán má svou dobu největší činnosti, za 12 hodin pak dobu své minimální činnosti.

Čínská pomůcka jménem orgánové hodiny nám pomůže pochopit, která hodina odpovídá příslušnému orgánu.

 

Takže začínáme -

23. - 1.h: aktivizuje se žlučník, proto většinou žlučníkáři jezdí na pohotovost v tuto dobu.

1. - 3.h: doba jater,  ale vzhledem k tomu, že játra jsou párovým orgánem žlučníku, můžou se budit v tuto dobu i lidé se zlobivým žlučníkem.Rozhodně nejezte, hlavně ne mastná jídla, nepijte alkohol a kávu a nekuřte.

3. - 5.h: doba největší činnosti plic, proto se obvykle budí astmatici, kuřáci, lidé s nemocemi průdušek, rýmou...nyní také můžeme pociťovat největší strach.

5. - 7.h: budí se nám tlusté střevo. Nevhodnější doba na vyprazdňování.Probouzet bychom se měli postupně, chviličku se v posteli protáhnout, zazívat si, ne vyskočit rovnýma nohama.

7. - 9.h: maximální činnost žaludku, proto ho necháme odpočívat a TEPLOU snídani si dáme až na devátou hodinu.Vynecháme též studenou sprchu, žaludek má rád teplo.

9. - 11.h: aktivní je slinivka a slezina,  je to jediná denní  doba, kdy je tělo schopno strávit sladkosti ( med, ovoce...) Nepožívat alkohol! Neměli bychom to přehánět s  fyzickou námahou,  ale na druhou stranu jsme nyní schopni velkých duševních výkonů.

11. - 13.h: nastává doba našeho srdce, neměli bychom ho přetěžovat velkým příjmem potravy.Nastává útlum, takže pozor na úrazy!Výborně zapůsobí kratší poklidná procházka.

13. - 15.h: doba pro tenké střevo. Snižuje se citlivost zubů ( takže hurá k zubaři ) a zvyšuje se fyzická výkonnost.

15. - 17.h: abychom pomohli našemu močovému měchýři, budeme popíjet bylinkové čaje a sportovat.Nyní jsme schopni přijmout vydatné jídlo.Naše aktivita stoupá.

17. - 19.h: v činnosti jsou ledviny. Vyloučíme ze stravy tučné, sladké, příliš solené a kořeněné, veškerou chemii, kávu a alkohol.A také chlad a stres.

19. - 21.h: dostává se do činnosti naše krev. V této době jsme více vnímaví, takže si vychutnáme poslech hudby, divadlo apod.

21. - 23.h: doba činnosti " tří ohřívačů ". Nyní se tělo připravuje na spánek, proto nebudeme dělat nic pro aktivaci, např. cvičit, jíst....také není vhodné kouřit.

 

Zdroj: Marcel Černoch - Diagnostika v praxi

Zdroj foto : Pixabay

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář