Jdi na obsah Jdi na menu

Zamyšlení - kam nás dovedou výživové směry ?

Přemýšlím, kolik je dneska diet, výživových směrů...

U většiny z nich mi něco chybí.Jsou jednostranné, buď se jí jen syrová strava, nebo jen vařená, nebo jenom živočišné produkty apod.Při takové jednostranné stravě nutně musí tělo něco postrádat. Proto vybírejte svůj stravovací styl  s rozumem a naslouchejte své intuici.

Ještě nedávno, asi tak před rokem a půl, jsem byla úplně paf z makrobiotiky.Přišla mi strašně striktní, podle "zaručených" zdrojů jsem se dozvěděla, že se NESMÍ maso, mléko a výrobky z něj, ovoce, syrová zelenina, vejce.....

A co mě dostalo úplně, byl pohled na jakousi tabulku, která vysvětlovala jin a jang a potraviny ochlazující, zahřívající a potraviny stahující či uvolňující.

No tak tohle je snad pro blázny, říkala jsem si.Makrobiotik teda ze mě NIKDY nebude.

Nikdy neříkej nikdywink

Makrobiotik sice nejsem, ale určité makrobiotické zásady se snažím dodržovat a co mě ( svého času to jediné ) nejvíc nadchlo, jsou ty krásné, nazdobené talíře, barevné a hravé, jídlo je opravdu k nakousnutí.

Naši kamarádi začali s makrobiotikou už před lety, ale já jsem se o tento způsob stravování začala zajímat vlastně až od loňského ledna.

Samozřejmě, jak už to bývá, ke změně jídelníčku mě dovedly zdravotní problémy.Trpěla jsem velmi nepříjemnými "návaly" horka, až jsem si myslela, že se bude jednat o předčasný přechod.

 

Trpěla jsem alergií.

Nevyšla jsem ani maličkatý kopeček bez zadýchání.Nahoře jsem vždycky lapala po dechu a nemohla mluvit.

Strašně jsem se potila, po druhém porodu jsem pořád nemohla shodit kila navíc.

V krku se mi na mandlích dělaly nepříjemné čepy, které nechtěly zmizet ani po několikerých atb, homeopatikách, bylinkách....

A tak jsem to zkusila.Byla to hrůza! Neuměla jsem ta krásná jídla uvařit, vůbec mi to nechutnalo, kolikrát se mi pomalu začal zvedat žaludek.

Jenže mě to kupodivu bavilo připravovat, přišlo mi strašně kreativní vytvářet jídla, kde jsou mořské řasy, zeleninové omáčky s obilím, napařená a kvašená zelenina, Miso, tofu.....

 

Co je kreativního na řízku s bramborem?

A taky jsem člověk, který, když věří tomu, že je to jídlo zdravé, se snaží si na něj zvyknout.Zvykla jsem si.Dokonce do té míry, že dnes už si neumím představit den bez Miso polévky a když občas ujedu na něčem nezdravém, mám pak strašnou chuť na zeleninovou omáčku nebo něco podobného.A cítím, jak mi to dělá dobře.

Takže celkem "striktně" jsem 2 měsíce vařila jako začínající makrobiotik.

 

Po dvou týdnech jsem si všimla, že mi nějak splaskává břicho, začala jsem celkem rychle hubnout a chodila jsem víc čurat.Pochopila jsem, že břicho mám hlavně nafouklé z pečiva a sladkostí a evidentně jsem zadržovala v těle vodu. Jelikož jsem cukrový závislák, nechala jsem si jednou týdně tzv. žrací den, kdy jsem si dala nějaký ten řezík nebo čokoládu a pak jsem zase jela dál.

Najednou jsem vyšla kopec BEZ zadýchání, tomu jsem nemohla vůbec uvěřit. I na tohle má jídlo vliv?

Tolik jsem se už nepotila, přestaly návaly ( aha, takže žádný přechod ) a dokonce mi po asi 15 letech zmizely čepy na mandlích a zmírnila se alergie. Přibližně během půlroku, kdy jsem po těch striktních dvou měsících zas trochu zvolnila, jsem se zbavila 9 kil, takže jsem se dostala na předtěhotenskou váhu.

 

Byla jsem nadšená!

Dnes už vím, co doopravdy ta makrobiotika obnáší, není to žádná věda, vlastně můžete všechno, pokud nejste nemocní, ale v přiměřené míře.

Tedy kromě cukru ( jednoduchého ) a bílé mouky.

Vím, že něco jiného je makrobiotika léčebná, tam jsou pravidla trochu jiná, ale za možné uzdravení to jistě stojí.

Kdybych to měla shrnout, krom těch krásných talířů a nečekaných výsledků mě na makrobiotice zaujalo to, že se nejí jednostranně a nabízí se nepřeberné varianty těchto jídel.Omáčku z červené čočky už jsme třeba doma dělali asi tak na 5 způsobůsmiley

 

A prostě miluju to kvašené zelí!!!!!

Vybrala jsem si svou vlastní cestu, nejím striktně makrobioticky, občas si dám jídlo podle makrobiotiky posuzované jako nezdravé, pro jiné stále ještě zdravější než ten řízek s bramborem.

Snažím se poslouchat svoje tělo, signály už znám a vám přeji, aby i vy jste našli SVŮJ způsob stravování, který vám bude vyhovovat.

Nebo už ho máte?

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář